Dlaczego warto czytać bajki dla dzieci?

Bajki są ważnym elementem rozwoju dziecka. Dzięki nim dzieci mogą poznawać świat i doskonalić swoje umiejętności językowe. Ważne jest również, aby dzieci nauczyły się radzić sobie ze strachem, który bajki często poruszają.

 Pokazują dzieciom, jak radzić sobie ze strachem

Bajki mają opinię przerażających. Jednak w rzeczywistości istnieje wiele dowodów na to, że bajki pomagają dzieciom zrozumieć, że istnieją gorsze rzeczy niż lęki, które mają. Dzieci, które czytają lub słyszą o czarownicach, goblinach i potworach, mogą uczyć się na przykładzie bohatera: nawet jeśli na początku może być przerażający, mogą pokonać swój strach i stawić mu czoła, gdy jest to konieczne.

Pomagają im zrozumieć, co widzą w realnym świecie

Czytajcie bajki swoim dzieciom. Bajki mogą pomóc im zrozumieć prawdziwy świat i to, jak on działa. Dzieje się tak dlatego, że wiele bajek uczy dzieci, jak dogadać się z innymi ludźmi, co jest ważną umiejętnością, której każdy powinien nauczyć się w swoim życiu. Bajki uczą również dzieci, czego mogą się spodziewać po życiu i co powinny zrobić, jeśli napotkają problem lub przeszkodę, z którą potrzebują pomocy.

Kiedy czytasz  bajki dla dzieci książki swojemu dziecku, zadawaj mu pytania dotyczące historii podczas wspólnego czytania, aby było bardziej zaangażowane w czynność. Na przykład: „Jak myślisz, co się stanie dalej?”. Albo: „Dlaczego ta postać tak się zachowała?”.

bajki dla dzieci książki

Pokazuje, że zło można pokonać

 Bajki dla dzieci książki są pełne dobrych ludzi i złych ludzi. Ci dobrzy zawsze wygrywają, a ci źli zawsze przegrywają. Dobro za każdym razem pokonuje zło, we wszystkich bajkach.

I to jest bardzo ważne, aby dzieci się uczyły: że można pokonać każdą przeszkodę, jeśli jest się wystarczająco odważnym i zdeterminowanym, aby zrobić to, co jest słuszne.