Czy układanie puzzli przynosi korzyści?

Kiedy myślimy o puzzlach, zwykle przychodzi nam do głowy hobby, sposób spędzenia czasu i relaksu. Prawda jest taka, że poza chwilową zabawą puzzle edukacyjne mają też liczne walory zdrowotne. Od pomagania dzieciom w rozwijaniu ich umiejętności, poprzez poprawę pamięci i nastroju, po zapobieganie poważnym chorobom u osób starszych. Poniżej znajdziesz kilka zaskakujących zalet puzzli.

Ćwiczenia umysłu

Układanie puzzli edukacyjnych https://www.eduksiegarnia.pl/domina-puzzle można uznać za kompletne ćwiczenie mózgu, ponieważ obejmuje ono zarówno prawą, jak i lewą jego półkulę. Prawa odpowiada za kreatywność, emocje i intuicyjne myślenie; a lewa strona to strona logiczna, obiektywna i metodyczna. Kiedy rozwiązujesz łamigłówkę, obie strony muszą się komunikować i współpracować, zwiększając funkcje poznawcze. Płat potyliczny to obszar, w którym mózg łączy kolory i kształty, a także jest aktywowany. Ćwiczenie umysłu pomaga zapobiegać osłabieniu funkcji poznawczych.

Zmniejszenie poziomu stresu

Oprócz rzucania nam wyzwań puzzle pomagają również się zrelaksować. Kiedy układasz puzzle, nasze mózgi przechodzą od stanu beta do stanu alfa. Stan alfa jest podobny do stanu, w którym się znajdujemy, kiedy śnimy. Ta zmiana świadomości niesie ze sobą wiele korzyści, w tym:
• poprawienie nastroju
• zwiększenie pewność siebie
• łagodzenie stresu
• obniżenie ciśnienia krwi i tętna

Większa dbałość o szczegóły

Podczas układania puzzli, zwłaszcza jeśli elementy są bardzo podobne, należy zwrócić uwagę na szczegóły. Musisz wytrenować oczy, aby znaleźć małe różnice w kolorach lub kształtach, które pomogą Ci uzupełnić obraz. Umiejętność uchwycenia drobnych szczegółów może nam pomóc we wszystkich aspektach naszego życia, zwłaszcza w pracy. Gdy jesteśmy bardziej szczegółowi i precyzyjni, jakość naszej pracy się poprawia.