Książki dla dzieci z autyzmem – czym kierować się przy ich wyborze?

Biblioterapia znajduje dość powszechne zastosowanie w przypadku dzieci w spektrum autyzmu. Aby można było jednak cieszyć się z jej pozytywnego wpływu na rozwój pociechy, książki należy wybierać rozważnie. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele pozycji, które mogą pomóc dziecku w realizowaniu celów terapeutycznych. Warto dowiedzieć się, jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze. 

Biblioterapia – dlaczego warto?

Nie każdy rodzic i nie każde dziecko zdają sobie sprawę z atutów biblioterapii. Tymczasem, jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, dzięki lekturze odpowiednio dobranych książek, zarówno dorosły, jak i dziecko mogą poszerzyć swoją wiedzę na temat autyzmu. To jeden z pierwszych kroków do tego, aby pomóc sobie w lepszym rozumieniu otaczającej rzeczywistości. Poza tym biblioterapia wspiera rozwój umiejętności terapeutycznych. Pociecha, a także jej rodzice mogą również zapoznać się ze skutecznymi technikami ułatwiającymi wzajemny kontakt. 

Poradniki, a może biografie?

Książki dla dzieci z autyzmem znaleźć można zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak i internetowych – tutaj. Nie brakuje wśród nich ciekawych pozycji biograficznych, które mogą wydać się interesujące nie tylko dla osób w spektrum, ale i dla ich bliskich. Dzięki lekturze takich książek będzie można zapoznać się z osobistymi historiami osób autystycznych. Pozwala to o wiele lepiej zrozumieć ich sposób przeżywania oraz postrzegania rzeczywistości. Ponadto to przykład literatury wspierającej dla osób, które są w spektrum. Mogą one bowiem dostrzec, że nie są same, bo na świecie żyje wiele osób funkcjonujących podobnie. Swoją uwagą warto obdarzyć również poradniki. Znajdują się w nich przykłady praktycznych rozwiązań terapeutycznych dla osób będących w spektrum. Z wielu z nich korzystać mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli książka ma być adresowana do dziecka, musi być jednak napisana w miarę prostym i zrozumiałym językiem. Wydaje się, że największe korzyści może przynieść równoległe sięganie po pozycje poruszające kwestie teoretyczne oraz praktyczne związane z autyzmem. 

Kim powinien być autor książki?

Przy wyborze książek dla dzieci z autyzmem, na pewno należy zwrócić uwagę na to, kto je napisał. Nie może to być osoba przypadkowa, która zaznajomiła się jedynie z pewnymi faktami na temat autyzmu. Istotne jest to, aby autor naprawdę posiadał rzetelną wiedzę na temat zagadnienia, któremu poświęca swoją książkę. Popularnością cieszą się pozycje, które powstały dzięki psychologom, psychoterapeutom, a także pedagogom czy psychiatrom. Bardzo pomocne mogą okazać się również książki, których autorzy sami zmagają się z trudnościami powiązanymi z autyzmem. Takie pozycje to porządna dawka wiedzy nie tylko dla samych osób będących w spektrum, ale również, a może przede wszystkim dla bliskich im osób. Mowa tu nie tylko o rodzicach, ale także o przyjaciołach czy nauczycielach. Bez względu na to, na jaką książkę lub książki się postawi, nie wolno zapominać, że biblioterapia jest jedynie częścią terapii. Osoby będące w spektrum powinny korzystać z opieki psychologicznej, a także terapeutycznej. To samo dotyczy ich rodziców, zwłaszcza na początku diagnostyki. Ma to na celu przede wszystkim poprawę funkcjonowania dziecka będącego w spektrum autyzmu oraz jego otoczenia. Bardzo istotne jest dążenie do poprawy wzajemnej komunikacji. Warto także mieć na uwadze to, że z autyzmem mogą współwystępować depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, a także zaburzenie o charakterze depresyjno-lękowym.