Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Dysleksja jest jednym ze schorzeń, które najczęściej diagnozowane są już w wieku dziecięcym. Nie da się ukryć, że przypadłość ta powoduje małemu człowiekowi wiele trudności. Doświadcza on bowiem problemów już na etapie nauki pisania, czytania, czy nawet rozpoznawania form i kształtów. Co więcej dysleksja nie oznacza tego, że dziecko nieprawidłowo rozwija się pod względem intelektualnym. Wręcz przeciwnie jest ono nad wyraz zdolne i utalentowane. Niemniej jednak dzieci dyslektyczne mogą miewać problemy nie tylko z odróżnianiem kształtów, ale także z samym rozpoznawaniem dźwięków. Nie dostrzegają one bowiem różnicy w zapisanych cyfrach czy literach. Z tego też powodu dysleksja najczęściej utożsamiana jest z popełnianiem błędów ortograficznych. Warto zaznaczyć, że pismo dzieci z dysleksją również nie będzie wyraźne i czytelne. W tym momencie rodzice z pewnością zaczynają się zastanawiać, jak pomóc swojej pociesze. Okazuje się, że istnieją ćwiczenia dla dyslektyków, które pozwalają skutecznie pokonać nawet największe trudności. Jak one wyglądają?

Ćwiczenia dla dyslektyków- spostrzegawczość

W pierwszej kolejności rodzice powinni wykorzystać możliwości jakie dają ćwiczenia dla dyslektyków na spostrzegawczość. Niektóre z tego typu ćwiczeń można bez problemu przeprowadzać w plenerze np. na łące, w parku czy nawet na placu zabaw. Wówczas rodzice razem z dziećmi powinni poświęcić czas na wyszukiwanie różnych obiektów. Mogą być to kamyczki o określonym kształcie, kasztany czy nawet i szyszki. Co więcej w sieci dostępne są różnorodne szablony „spacerowników”. Mogą one okazać się prawdziwie nieocenioną pomocą. Jednak czym są „spacerowniki”? Otóż to nic innego jak gotowe plansze, na której nadrukowane zostały odpowiednie obiekty, które np. można znaleźć w parku czy w lesie. Wobec tego rodzice z dziećmi wyposażeni w „spacerownik” udają się na poszukiwania obiektów, które widnieją już na planszy. Tego typu ćwiczenie pomoże dziecku w rozpoznawaniu form konkretnych obiektów, a także uzmysłowi fakty, jakie występują pomiędzy nimi różnice. Tego typu ćwiczenia dla dyslektyków charakteryzują się ogromną efektywnością, a co więcej pozwolą zacieśnić więzi z pociechą. Ćwiczenia dla dyslektyków na spostrzegawczość mogą być bowiem wykonywane razem z rodzicami lub rodzeństwem, co pozwoli nabrać do siebie wzajemnego zaufania i po prostu miło spędzić ze sobą czas. Istnieją również książeczki w których znaleźć można ćwiczenia dla dyslektyków i przy tym dobrze się bawić w domu.

Ćwiczenia dla dyslektyków- łączenie w pary

Kolejnym, szczególnie polecanym ćwiczeniem dla dyslektyków jest łączenie w pary. Oczywiście rodzice muszą się do tego ćwiczenia odpowiednio przygotować. Niemniej jednak w sieci mogą oni znaleźć niezliczone ilości plansz do tego typu ćwiczeń, które będą charakteryzowały się określonymi poziomami trudności. Warto jednak rozpocząć od wydrukowania najłatwiejszej planszy, na której znajdują się względnie proste obiekty z niewielkimi różnicami. Zadaniem dziecka dysleksyjnego będzie oczywiście połączenie obiektów na planszy w taki sposób, by zestawić ze sobą dwa, identyczne obiekty. Oczywiście rodzice powinni wykonywać to ćwiczenie razem z dzieckiem. Nie chodzi tu jednak o to, by pomagać mu w specjalny sposób, ale przede wszystkim dotrzymać towarzystwo i chwalić za poprawnie wykonane zadanie. W miarę jak dziecko będzie czyniło postępy, a najłatwiejsze plansze nie będą już stanowiły dla niego wyzwania, wówczas warto stopniowo zwiększać poziom trudności. Ćwiczenia dla dyslektyków polegające na łączeniu w pary, są jednymi z najbardziej skutecznych w radzeniu sobie z dysleksją.