Gry przygodowe dla dzieci

Zaskakujące jak wiele korzyści mogą czerpać dzieci z zabawy. Zwykłe gry planszowe zapewniają nie tylko porządną dawkę wiedzy, ale i wpływają pozytywnie na rozwój oraz umiejętności dzieci. Gry planszowe z jednej strony mogą być sposobem na poprawienie zdolności, z którymi dzieci mają problemy. Z drugiej podczas rozgrywki rodzice mogą przekonać się, jak dzieci radzą sobie z e spostrzegawczością, wyrażaniem swoich uczuć, przewidywaniem czy koncentracją.

Oto kilka gier dla całej rodziny. Zapewnią one rozrywkę nie tylko w piątkowe i sobotnie wieczory, ale i niezłą dawkę wiedzy. Warto popracować nad koncentracją i cierpliwością swoich pociech. Jednak nad własną też. Kto wie, może będzie to też lekcja dla rodziców. Ukończenie całej gry bez sprawdzania telefonu, włączania telewizora, aby sprawdzić wyniki piłkarskie, czy rozpraszania się Fejsikiem może okazać się nie lada wyzwaniem.

Był sobie człowiek

Edukacyjna gra planszowa „Był sobie człowiek” jest skierowana dla starszaków, bo od lat 8. Oparta na francuskim serialu animowanym z cyklu „Było sobie…”. Podobnie jak w serialu zaczyna się od początków Ziemi, czasów Neandertalczyków, starożytność (Egipt, Rzym), epoki nowożytne od średniowiecza po oświecenie aż po czasy współczesne. Wygrywa ten, kto do mety zbierze najwięcej pieniędzy – dukatów. Walutę zdobywa się, odpowiadając na pytania, wygrywając pojedynki, walcząc ze zbójami oraz przeciwnościami losu.

Różne pola na planszy są oznaczone symbolami, np. kostki oznaczają pole stosu Ryzyka. Karta określa jakie polecenie gracz musi wykonać. Na polach z pytajnikiem gracze odpowiadają na pytania obrazkowe lub tekstowe, np. „Co to jest Kodeks Justyniana?”, Którą budowlę zburzył lud Paryża podczas rewolucji francuskiej”, „W XV wieku w Niemczech druk wynalazł: Gutentag, Gutenberg, Stedke?”. Odpowiedzi sprawdza się detektorem do kart. Uwaga, gra wymaga ponad godziny do ukończenia

To nie jedyne gry przygodowe dla dzieci z tej serii. Do wyboru są także gry „Było sobie życie”, „Było sobie życie. Bitwa o zęby”, „Było sobie życie. Quiz z kołem fortuny” czy „Było sobie życie. Atak wirusów”. Te gry będą też świetnym dodatkiem do seriali „Był sobie człowiek” i „Było sobie życie”.

Być jak Hannah Montana

Czyż Miley Cyrus nie była słodka jako bohaterka serialu „Hanna Montana”? Ta gra planszowa jest bezapelacyjnie do samego końca przeznaczona dla dziewczynek, szczególnie jeśli są uzdolnione pod względem tanecznym i muzycznym. Co nie znaczy, że nie przyda się, hmm, męska pomoc w konwersji muzyki. Istotnym elementem gry „Być jak Hannah Montana” jest płyta CD z utworami. No tak, ale kto w dzisiejszych czasach korzysta z takich przestarzałości, które nie są nawet staroświeckie? Przecież nawet na Białorusi, Podlasiu i w Sosnowcu używają pendrive’ów. W sumie może na warszawskim Żoliborzu znalazłby się ktoś…

Celem gry jest zdobywanie żetonów. Rozgrywka może mieć różne warianty – w szybkim zadaniem jest uzyskanie 10 żetonów w różnych kolorach, w opcji dla każdego – 5 żetonów w kolorze swojego pionka, dla prawdziwych fanów – wymaga 7 żetonów określonych na planszetce. Poszczególne rodzaje żetonów zdobywa się, wykonując różne zadania, odpowiadając na pytania np. „Ulubione zwierzę Miley to pies. Wymień 5 ras psów”lub wykonując zadania, np. tworząc układy taneczne i śpiewając jak Hanna Montana. Zaletą tej gry jest niestandardowa plansza w formie gitary.

Podróż w czasie

Dwie poprzednie gry przygodowe dla dzieci (do kupienia na https://www.eduksiegarnia.pl/przygodowe)

były dla starszaków. Pora na coś dla młodszych. „Podróż w czasie” jest przeznaczona dla maluchów od lat 5. W odróżnieniu od „Był sobie człowiek” i „Być jak Hannah Montana” ma krótszą rozgrywkę. Gra rozwija zdolności opowiadania, nazywania emocji oraz kreatywność.

Gracze towarzyszą pingwinowi Przemysławowi w podróżach po różnych krainach. Zadaniem uczestników jest opowiadanie historii poprzez łączenie przedmiotów na żetonach z ilustracjami. Ważne jest zapamiętanie kolejności obrazków i przedmiotów. Gdy pingwin stanie na poszczególnym polu, gracz zgaduje, jaki obrazek skrywa się na żetonie. Po odgadnięciu bierze żeton i układa nowy, wymyślając nową historię. Jeśli nie wie, odkłada żeton. Gdy Przemysław dotrze do krainy, przy której nie ma żetonu, rozgrywka się kończy. Opcjonalnym trybem rozgrywki jest dodanie do krain żetonów z emocjami. Historie graczy muszą ukazywać emocje pokazane na żetonach.

Planszowe gry przygodowe dla dzieci i całej rodziny – warto

Nawet proste gry pomagają dzieciom ulepszać zdolności liczenia, rozpoznawać kolory i rozwijać różne umiejętności. Ponadto nauka czekania na swoją kolej i przestrzegania zasad to ważne lekcje, które będą pomocne nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Rozgrywki mogą też korzystnie wpływać na dzieci, jeśli nie układają się po ich myśli. Warto zachęcać dzieci do używania umiejętności gdy sprawy nie idą po ich myśli, aby rozwiązać jakieś problemy lub wypracować rozwiązania.