Czy słyszałeś o grach logopedycznych? Jakie są ich zalety?

Mowa u dziecka niekiedy nie rozwija się tak, jak powinna. W celu zniwelowania powstałych już wad, należy udać się na konsultację do gabinetu specjalisty. Po rozpoznaniu problemu zaleci on odpowiednie ćwiczenia, które pomogą nauczyć dziecko poprawnej wymowy problematycznych głosek. Dodatkową pomocą dla rodziców w zakresie ćwiczeń prawidłowej wymowy u dziecka są gry logopedyczne. Czym są takie zabawki i jakie są ich zalety?

Co to są gry logopedyczne?

Gry logopedyczne stanowią znakomity sposób na uzupełnienie wizyt u logopedy. Ćwiczenia zalecane przez specjalistów z pewnością są skutecznie i efektywnie poprawiają sposób wymowy konkretnych głosek i wyrazów, ale nierzadko są też monotonne i najzwyczajniej w świecie nudne. A dzieci to przecież bardzo żywiołowe stworzenia, które wymagają dużej ilości uwagi i angażujących zajęć. Dlatego właśnie powstały gry logopedyczne. Są to zabawki zaprojektowane w taki sposób, by uczynić proces nauki prawidłowej wymowy przyjemniejszym dla dziecka. Dzięki nim dziecko może dobrze bawić się razem z rodzicami i jednocześnie, z czego nie zdaje sobie nawet sprawy, uczyć się poprawnego wypowiadania wyrazów, z którymi miało dotychczas pewne problemy.

Jak bawić się z dzieckiem, wykorzystując gry logopedyczne?

Na rynku istnieje cała gama gier logopedycznych. Które z nich wybrać? To zależy od wady wymowy, jaką posiada dziecko. Wspólną cechą takich gier jest fakt, że stawiają one na dokładną i wyraźną wymowę najbardziej problematycznych głosek i wyrazów. W razie niepewności, co do wyboru właściwej gry logopedycznej, należy poradzić się specjalisty, do którego uczęszcza pociecha. Bardzo ciekawym przykładem jednej z takich zabaw są karty do ćwiczenia wymowy głosek syczących. Są to najzwyczajniejsze karty do gry, tyle że w wersji dla dzieci z tą konkretną wadą wymowy. Można je wykorzystywać do prawie dowolnej gry karcianej (takiej jak na przykład remik, tysiąc, makao, Piotruś) i przy okazji ćwiczyć wypowiadanie wyrazów umieszczonych na tych kartach. Obrazki z podpisami zostały dobrane w taki sposób, aby trening był jak najefektywniejszy. 

Innym przykładem gry logopedycznej, jest logopedyczna dżdżownica. Gra jest bardzo prosta – jest to w swej istocie najzwyczajniejsza gra planszowa. Jej zasady opierają się o rzucanie kostką do gry i poruszanie się o tyle pól do przodu, ile oczek było na wyrzuconej kostce. Na każdym polu planszy znajduje się obrazek, który przedstawia konkretny przedmiot. Zadaniem dziecka jest poruszanie się po planszy i kiedy położy ono pionek na jednym z obrazków, musi wyraźnie wypowiedzieć słowo, które ten obrazek przedstawia. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny, która może wspólnie grać z dzieckiem, zachęcając je do dalszej pracy.

Jakie są zalety gier logopedycznych?

Gry logopedyczne są zabawkami edukacyjnymi, które pozwalają na uzyskanie wielu korzyści, nie tylko w zakresie nauki prawidłowej wymowy poszczególnych słów i głosek. Gry tego typu są przede wszystkim dobrze spędzonym czasem oraz świetną zabawą dla dziecka. Dzięki angażującym zabawom nawet nie zauważa ono, kiedy przyswaja nowe informacje i szlifuje swoje umiejętności. Gry logopedyczne pozwalają więc pracować z wadami wymowy w sposób ciekawy i przyjemy dla malucha. Dodatkową zaletą takich gier jest wzmocnienie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem, którzy spędzają z nim przy tych zabawach naprawdę dużo czasu. 

Internetowe księgarnie edukacyjne są miejscami, w których najprościej jest zaopatrzyć się w gry tego rodzaju. Oferta takich sklepów jak niezwykle szeroka, co daje gwarancję, że każdy rodzic znajdzie tam grę odpowiednią dla siebie i przede wszystkim dla swojej pociechy.