Wielkie tak dla komiksów – z czego to wynika?

Komiks Thorgal

Nie tylko książki można czytać, ale też komiksy, co uwielbiają robić zarówno dzieci, jak i dorośli. Kto powiedział, że jest to rozrywka przeznaczona wyłącznie dla najmłodszych? Nic bardziej mylnego! Manga jest dla każdego, a ze względu na szeroki wachlarz wyboru, wszyscy znajdą dla siebie coś ciekawego. Pora zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle warto sięgać po coś takiego, jak obrazkowe historyjki.

Jakie zalety mają komiksy, czy warto je czytać?

Mogłoby się wydawać, że czytanie mangi jest dla dzieci i szybko się z tego wyrasta. Osoby, które miały jednak przynajmniej raz z nimi do czynienia, mają na ten temat odmienne zdanie. Okazuje się, że jest to świetna zabawa, a czas zdaje się płynąć szybciej. Nie zdążymy się obejrzeć, a miną kolejne godziny, a my nadal będziemy czuć niedosyt. Komiksy są bardzo wyciągające, ręka sama kieruje się do przewrócenia kolejnej strony, na której czeka nas dalsza część wydarzeń. Jest to połączenie książki z filmem anonimowym, źródło dobrej zabawy. To właśnie na podstawie komiksów powstaje wiele znanych nam ekranizacji filmowych, gdzie głównymi postaciami są super bohaterowie.

Komiks to świetna alternatywa dla książki, szczególnie w przypadku małych dzieci, które mają jeszcze pewne trudności z czytaniem. W przypadku dłuższych treści pojawiają się problemy i znudzenie, co odbiera całą przyjemność z czytania. Rysunkowe historyjki będą wtedy strzałem w dziesiątkę, umilą czas, wesprą rozwój wyobraźni i kreatywności. Wiele rzeczy trzeba sobie przecież dopowiedzieć i wyobrazić ze względu na przerost obrazów nad treścią. Wiele dzieci nudzi się podczas czytania tradycyjnej książki i preferuje obrazkową formę przekazu. Można wobec tego ułatwić podopiecznym zadanie i zachęcić je do nauki poprzez zabawę za pomocą komiksów. Mamy w nich krótkie dialogi, drobne opisy, przez co ich czytanie staje się łatwe. Można nawet sięgnąć po takie w języku obcym, co będzie dodatkową korzyścią. Dużo prościej i szybciej przyswaja się nową wiedzę, jeśli zaangażowanych jest więcej zmysłów.