Puc Bursztyn i goście

„Puc Bursztyn i goście” to zabawna książka autorstwa Jana Grabowskiego. Traktuje ona o podwórkowym życiu kilku przydomowych zwierząt, szczególnie dwóch psów o imionach Puc i Bursztyn. To mieszańce o dość niedbałych manierach, które łykają jedzenie niemal w całości, lubią kiedy się coś dzieje i czasem biorą udział w okolicznych psich bijatykach. Tymczasem do ich państwa przyjeżdżają goście: to niezbyt sympatyczna panna Agata i jej dwa rasowie pieski: Mikado i Tjusdejek.

Następuje zderzenie dwóch psich światów, z którego wynikają kolejne przygody oraz epizody mające wpływ na późniejsze życie psiaków – szczególnie Puca, Bursztyna oraz Mikada, który zaczyna cenić zwykłe, podwórkowe życie.

Książka „Puc, Bursztyn i goście” wydana po raz pierwszy w latach 30. XX wieku, wciąż bawi i spotyka się z zainteresowaniem czytelników, szczególnie lubiących towarzystwo przyjaznych człowiekowi czworonogów. To świetna odpowiedź na zadawane czasem przez dzieci pytana: „a co mówi ten piesek, kiedy szczeka?”, „a dlaczego ten piesek jest smutny?”, „a dokąd ten piesek tak pędzi?”.

Tak jak różni są ludzie – pod względem charakteru, stanu posiadania i warunków, w jakich żyją – tak różne bywają psy. Jan Grabowski przedstawił to w pomysłowy, ciekawy i zabawny sposób, tłumacząc poniekąd różne zachowania psów spędzających czas samotnie, z najbliższymi towarzyszami lub w grupie. To także powieść o różnych relacjach człowiek-pies.