Powrót z bambuko Katarzyny Nosowskiej – opowieść o uporaniu się z przeszłością

Powrót z bambuko Katarzyny Nosowskiej to druga już książka w karierze autorki. Sławna tekściarka i piosenkarka, znana szerszej publiczności z rockowego zespołu Hey, od kilku już lat kontynuuje swoją solową karierę, a jednocześnie postanowiła spełnić marzenia, sprawdzając się w nieco dłuższych formach, niż tylko teksty piosenek. Powrót z bambuko jest z jednej strony formą eseistyczną, z drugiej zaś biografią, zahaczającą o bardzo bolesne i trudne momenty życiorysu artystki.

Książka Powrót z bambuko

Konfrontacja dorosłej Katarzyny z jej życiowymi wyborami, podyktowanymi jej wychowaniem

Katarzyna Nosowska opisuje swoje wychowanie, stosunek rodziców do dziecka, pewne wartości, normy i schematy, jakie jej wpojono, po latach na łamach tej właśnie książki, publicznie konfrontuje się z nimi. Jednocześnie ukazuje, jak to, czego uczono ją w domu wpływało na nią przez całe dorosłe życie, pozwalało podejmować często niewłaściwe decyzje. Powrót z bambuko https://tantis.pl/powrot-z-bambuko jest także bardzo ciepłą lekturą, dodającą czytelnikom wiele otuchy. Autorka pokazuje, że jej ścieżka życiowa również nie była usłana różami, a pozory, jakie sprawiała, będąc osobą medialną mogły być bardzo mylne. Książka jest swoistą próbą oswajania się z lękiem i strachem, jaki paraliżował i utrudniał stawianie granic w życiu. Po latach prób, terapii oraz nauki wyciągniętej na podstawie swoich błędów, Nosowska przedstawia czytelnikom swoją prywatną perspektywę.

Społeczny kontekst opowieści Katarzyny Nosowskiej

Ważnym elementem książki jest także pochylenie się nad dzisiejszą rzeczywistością, pełną celebrytów, reklam i konsumpcjonizmu. Poszukiwania szczęścia w materialnych rzeczach, wyłączających istotę prawdziwych wartości. W humorystyczny sposób autorka obnaża naiwność społeczeństwa, które z poczucia braku w życiu, stara się je wypełnić i zrekompensować kolejnymi bibelotami. Lektura tych biograficznych esejów pozwoli spojrzeć na rzeczywistość z nieco innej strony, dzięki perspektywie, jaką przedstawia autorka, dostrzec wiele elementów, nad którymi warto pracować.