Polscy autorzy książek kryminalnych

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, popularne są określone gatunki książkowe. Jest to fantastyka, romans, ale również kryminał, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę czytelników. W Polsce szczególnie znanych jest kilku autorów, którzy zasłynęli z pisania współczesnych książek kryminalnych.

Dlaczego kryminały są tak popularne? Wynika to przede wszystkim ze specyfiki gatunki i uczuć, które wywołują one w czytelniku. Książki kryminalne budują bowiem uczucie grozy nawet lepiej, niż niejeden horror czy thriller, zachęcając do rozwiązywania zagadek kryminalnych wraz z bohaterami powieści. Doskonale wywołują również emocje, od radości do zniesmaczenia. W przypadku wielu kryminałów czytelnik wprost nie może oderwać się od lektury, niezwykle zainteresowany rozwiązaniem zagadki i dalszymi losami bohaterów. Niekiedy zdarza się, że uważny czytelnik zdoła rozwiązać łamigłówkę jeszcze zanim odpowiedź pojawi się na kartach powieści – jest to zawsze ogromny powód do dumy.

W historii polskich książek kryminalnych przewijają się nazwiska takie jak Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski. Są to autorzy, których dzieła bardzo często trafiają na listy bestsellerów, odnosząc niezwykły sukces wśród fanów gatunku. Ich nowe książki regularnie pojawiają się na rynku, a więc z roku na rok kryminał w Polsce coraz bardziej się rozrasta. Zaletą tego gatunku jest przede wszystkim to, że nie trzeba być fanem, aby docenić książki kryminalne. Stale przybywa czytelników kryminałów, nawet wśród osób, które wcześniej w ogóle nie czytywały książek z tego gatunku.