Łatwe ćwiczenia logopedyczne, które można wykonywać z dzieckiem w domu

Warto mieć świadomość, że terapia logopedyczna w profesjonalnym gabinecie to zaledwie połowa sukcesu. Leczenie będzie skuteczne dopiero wtedy, gdy będą regularnie wykonywane ćwiczenia logopedyczne.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w zależności od problemów dziecka, logopeda zaproponuje odpowiednią terapię, a także wspomniane wcześniej ćwiczenia logopedyczne, które rodzice będą mogli bez żadnego problemu wykonywać z pociechą w domu.

Przykładowe ćwiczenia logopedyczne

Warto wiedzieć, że świetnie zarówno na rozwój mowy, jak i ćwiczenie poszczególnych mięśni będą oddziaływały różnego rodzaju zabawy w dmuchanie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dmuchać można nie tylko i wyłącznie ustami, ale również przez słomkę czy rurkę.

Można spróbować z dzieckiem zdmuchiwać bardzo bezpieczne przedmioty znajdujące się w domu. Świetnym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie do tego celu specjalistycznych narzędzi logopedycznych. W zdecydowanej większości przypadków będą to styropianowe kuleczki, papierowe ścinki czy niewielkie piłeczki. Warto mieć świadomość, że ćwiczenia tego typu będą w stanie znacznie usprawnić działanie bardzo dużej liczby mięśni, które są związane z drogami oddechowymi czy aparatem mowy.

Kolejnym ćwiczeniem, które rodzice mogą bez żadnego problemu wykonywać z dzieckiem w domu są ćwiczenia mięśni twarzy. Można bowiem pokazać dziecku śmieszną minę, a następnie zachęcić do jej powtórzenia. Wystarczy zrobić dzióbek, nadymać policzki czy otworzyć buzię bardzo szeroko.