Książki grozy

Literatura grozy to wciąż bardzo popularny i rozwijający się gatunek literatury, który wśród swoich miłośników ma zarówno osoby dorosłe jak i młodzież. Czytelnicy lubiący mocne wrażenia, zaskakujące intrygi, trzymającą w napięciu fabułę i prawdziwy dreszcz emocji chętnie sięgają zarówno po znane od kilkudziesięciu lat klasyki, jak również po nowinki literackie dopiero co początkujących pisarzy.

Czym wyróżnia się literatura grozy?

Książki horrory (sprawdź na tantis) łączy nie tylko budzący grozę klimat, często krwawe morderstwa czy zawiłe intrygi, ale również określone motywy i elementy fantastyki. Każdy miłośnik literatury grozy bez trudu wymieni powieści, gdzie dominującym motywem będzie opuszczony, upiorny dom pełen zjaw, duchów i niewyjaśnionych zagadek z przeszłości. Autorzy lubią pracować na takich motywach, gdyż pozwalają one trzymać czytelnika w napięciu niemal od pierwszej strony i ułatwiają utrzymanie budzącego strach klimatu przez całą powieść. Doskonałym reprezentantem motywu upiornego domu jest najsłynniejsza powieść Shirley Jackson z 1959 roku „Nawiedzony dom na wzgórzu”, która doczekała się również ekranizacji.
Innym, często przewijającym się motywem w książkach horrorach są przeróżne stany psychiczne człowieka, obłąkanie i najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Motywy te przerażają nawet najtwardszych czytelników. Tematykę obłąkania przez diabła czy egzorcyzmów podejmowali tacy mistrzowie literatury grozy jak William Peter Blatty („Egzorcysta”) czy Robert Bloch („Psychoza”). W książkach o tej tematyce znajdziemy mistrzowskie studium ludzkiej psychiki, ukazujące słabości naszej natury i wszystkie jej niedoskonałości.

Bohaterowie książek grozy

Bohaterowie występujący w książkach horrorach to najczęściej postacie targane różnymi emocjami, na których trudna, często traumatyczna przeszłość odcisnęła swe piętno. Często próbują zbudować swoje życie na nowo wikłając się w najróżniejsze intrygi czy patologiczne relacje. Bohaterowie ci są świadkami tajemniczych morderstw czy samobójstw lub sami stają się ich ofiarami.