Jaki gryzak logopedyczny jest przydatny do ćwiczenia różnych funkcji rozwojowych?

Gryzaki jako produkty medyczne atestowane pod kątem bezpiecznego używania przez dzieci, znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach związanych z rozwojem niemowlaków. Służą również jako pomoc przy terapii starszych dzieci, w której wykorzystywane są bodźce sensoryczne.

Sposób na bolesne ząbkowanie

Wykluwanie się pierwszych zębów mlecznych sprawia niemowlętom duży dyskomfort. Jego powodem jest swędzenie i ból dziąseł. Maluch jest niespokojny, nadmiernie pobudzony i sygnalizuje swoje dolegliwości ustawicznym płaczem. Ząbkowanie wyzwala naturalny odruch gryzienia, dlatego dziecko wkłada do buzi palce lub przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Ze względu na konieczność zachowania zasad higieny, najlepiej jest przeznaczyć do tego celu specjalny gryzak logopedyczny, wykonany z tworzywa łatwego do utrzymania w czystości. Jest to niewielki przedmiot, ale tak zaprojektowany, że dziecku nie zagraża zranienie ani połknięcie. Na początek najlepszy jest gryzak gładki o odpowiednim poziomie twardości i sprężystości. W późniejszym okresie można zastosować gryzak logopedyczny fakturowany – z wypukłościami o zaoblonych krawędziach. Maluch może nim pocierać dziąsła lub przygryzać, co przynosi mu ulgę. 

Ćwiczenie odruchu gryzienia

Po okresie karmienia niemowlęcia za pomocą butelki ze smoczkiem, przychodzi czas na stopniowe wprowadzanie pokarmów o stałej konsystencji, podawanych łyżeczką. Dziecko musi dobrze pogryźć warzywa lub mięso przed połknięciem. Za pomocą gryzaka logopedycznego uczy się żucia oraz wzmacnia mięśnie szczękowe. Warunkiem dobrego przyswajania pokarmów stałych jest dokładne rozdrobnienie i zdolność połykania. Dziecko ćwiczy te sprawności poprzez używanie gryzaka w okresie przejściowym.

Wspieranie rozwoju narządów artykulacyjnych

Wraz z rozwojem dziecka kształtują się części jamy ustnej biorące udział w wymowie – wargi, język, mięśnie policzków, zgryz zębów. Aby ten proces przebiegał prawidłowo, potrzebne jest narzędzie stymulujące czynności angażujące pracę tych narządów.

gryzak logopedyczny

Profilaktyka logopedyczna

W przygotowaniu do generowania przez dziecko głosek wargowych i zębowo-językowych gryzak logopedyczny pełni ważną funkcję. Pozwala na organizację jamy ustnej pod kątem posługiwania się narządami artykulacyjnymi. Można z dzieckiem wykonywać różne ćwiczenia usprawniające ruchy języka i warg, co w późniejszym czasie wpływa na jakość wymowy. Zabawa z gryzakiem sprawia dziecku przyjemność, a zarazem daje wiele korzyści odnośnie do rozwoju umiejętności komunikowania się.

Korekcja wad wymowy

Wiele nieprawidłowości artykulacyjnych u starszych dzieci wynika z niewłaściwego układu zębów i języka. Dziecko nie potrafi wymówić niektórych głosek więc je pomija albo zastępuje innymi. W takich przypadkach terapeuci stosują w pracy wyrównawczej gryzaki logopedyczne, jako narzędzia dostarczające dodatkowe bodźce sensoryczne. W ten sposób eliminują nieprawidłowości, co prowadzi do ukształtowania mowy na poziomie odpowiednim do wieku rozwojowego.

Eliminacja szkodliwych nawyków

Nowe sytuacje związane z pójściem do przedszkola lub szkoły na ogół są dla dzieci stresogenne. Niektóre z nich dla rozładowania napięcia gryzą palce, końce ołówków lub brzegi kołnierzyka. Można je od tego odzwyczaić dostarczając im gryzaki o kształcie przypominającym trójkąt, listek, czy kieł, zawieszony na szyi za pomocą cienkiej linki. Uciskanie zębami miękkiego tworzywa zastępuje inne rodzaje aktywności będącej objawami nadmiernego napięcia nerwowego. W ten sposób dziecko pozbywa się nawyku gryzienia innych przedmiotów, a po pewnym czasie również gryzak logopedyczny, który spełnił już swoją rolę, staje się niepotrzebny.