Czym są bajki logopedyczne?

Wszystkie dzieci uwielbiają bajki, jednak niektóre z nich mogą charakteryzować się szczególnym walorem edukacyjnym. Są to bajki logopedyczne, które z jednej strony pozwalają pobudzić dziecięcą wyobraźnię, z drugiej zaś usprawniają aparat artykulacyjny.

Bajki ćwiczące wymowę

Bajki logopedyczne mają na celu ćwiczenie wymowy, z którą mogą mieć problemy zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, jak i te nieco starsze. Mogą one niewyraźnie wymawiać pewne głoski lub też całkowicie je pomijać. Problemy z wymową powinny być oczywiście przedmiotem konsultacji ze specjalistą, którzy często w ramach terapii zalecają czytanie bajek, które dodatkowo usprawniają pracę języka czy wargi. Bajeczki ćwiczące wymowę zwykle nie są długie – mają one jedynie kilka linijek. W ich czytaniu nie chodzi o to, aby dogłębnie poznać jakąś historię, a poprawić pracę aparatu artykulacyjnego. W jaki sposób zachęcić dziecko do pracy z bajkami logopedycznymi? Rodzice powinni przede wszystkim:

  • stanąć z dzieckiem przed lustrem,
  • pokazać, w jaki sposób należy wykonywać poszczególne ćwiczenia,
  • czytać dziecku jedną, góra dwie historie dziennie.

Jakie bajki polecają logopedzi?

Teksty bajek bardzo często udostępniają na swoich stornach gabinety logopedyczne. Warto także zakupić książki, które przeznaczone są dla dzieci mających problem na przykład z niewyraźnym wymawianiem głosek, ich pomijaniem czy niewłaściwą artykulacją. Bajki te powinny być napisane przez logopedów, którzy doskonale wiedzą, które ćwiczenia będą dla dzieci najwartościowsze. Bajeczki powinny mieć ciekawą treść, która zachęci dziecko do czytania i ćwiczenia.