Czym jest chusta animacyjna?

Chusta animacyjna

Zabawa integracyjna dla dzieci to bardzo ważny element rozwoju młodego człowieka. Odpowiednio  dobrane narzędzia oraz metody  działania znacząco wpływają na sukces i widoczne później efekty. Dziecko w trakcie zabawy uczy się wielu umiejętności, zdobywa doświadczenia i  prawidłowe nawyki. Jak ukształtować rozwój psycho — somatyczny małego dziecka? Co pomoże usprawnić  motorykę i procesy myślowe? Rozwiązaniem może być chusta animacyjna.

Chusta animacyjna (dostępne do kupienia w Eduksięgarnia) to duży okrągły kawałek materiału — kolorowy i lekki spadochron, pozwala na zorganizowaniu wielu zabaw integrujących grupę dzieci. Można ją wykorzystywać na przeróżne sposoby takie jak: podrzucanie, chowanie się pod nią, zakręcanie się w nią jak naleśnik i odkręcanie, przetaczanie na niej do siebie przedmiotów. Uczy dzieci współpracy w grupie rówieśniczej zamiast niezdrowego współzawodnictwa, umiejętności czekania na swoją kolej, a nie przepychania się, kształtuje poczucie rytmu, nazywanie kolorów, ćwiczy umiejętność słuchania poleceń dorosłych i przestrzegania określonych zasad zabawy. Użycie jej w pracy z dziećmi gwarantuje dużą dawkę humoru i wspaniałej zabawy. 

Chusta animacyjna ma otwór umieszczony w  centrum pomocy , jej  materiał jest lekki i wytrzymały. Powinna znajdować się w każdym przedszkolu, szkole czy sali zabaw, w domach i ogródkach, w których są dzieci. W zależności od jej wymiarów i rozmieszczenia kolorów na chuście, możliwe jest odpowiednie dobranie trudności konkretnego zadania do możliwości dzieci uczestniczących w zabawie. Narzędzie może być  wykorzystane  zarówno u najmłodszych jak i starszych dzieci. Chusty animacyjne wykorzystywane są w sali dydaktycznej oraz na świeżym powietrzu. Urozmaicają naukę łącząc ja z zabawą w sposób ciekawy i wyjątkowy. 

Ćwiczenia z wykorzystaniem chusty animacyjnej maja wiele funkcji do spełnienia, znacząco wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny dzieci. Zabawa integracyjna ułatwia zapamiętanie imion kolegów, kolorów, nazw, jak również ułatwia wspólne zapoznanie się z rówieśnikami. Odpowiednio przeprowadzone tego typu zajęcia integrują  grupę, a dzięki urozmaiceniu zabaw chustą ćwiczy się refleks, skupienie, koncentrację czy spostrzegawczość. Chusta animacyjna i zabawa z nią kształtuje tez  zwinność, sprawność, siłę mięśniową oraz motorykę małą i dużą. Warto zaopatrzyć się w ta pomoc dydaktyczną. 

Propozycje kilku zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej

1. Falowanie

Wykonywanie małych, średnich i dużych falistych ruchów aby chusta opadała się i wznosiła. Może temu towarzyszyć słuchanie nagrania z odgłosem szumu morza.

2. Winda

Chusta animacyjna jest trzymana na wysokości stóp. Na komendę – Winda w górę dzieci ją powoli podnoszą by następnie opuścić z powrotem.

3. Klimatyzacja

Propozycja zabawy doskonałej po ciężkim wysiłku. Część grupy leży w kręgu głowami do środka a trzymający pomoc energicznie ruszają ją w górę i w dół. 

4.Katedra 

dzieci obniżają chustę by na sygnał prowadzącego wzbić ją w górę. Gdy jest podniesiona każdy z uczestników robi 2 kroki do przodu, wywija materiał za siebie i siada na nim. 

Zabawy z chustą animacyjną i piłką

1. Celowanie do środka

 Na materiale kładzie się małe piłeczki. zadaniem dzieci jest takie manewrowanie chustą by nie wpadły one do dziury na środku. 

2. Turlanie

Toczenie piłki umieszczonej na brzegu materiału tak by nie spadła na podłogę. 

3. Wybijanie piłki nożnej

Na pomocy umieszcza się kilka piankowych piłek nożnych, następnie parę osób wchodzi pod spód i wybija je w górę uderzając. Pozostali starają się by im się nie udało.

4. Wyrzucanie i łapanie

Piłka umieszczona jest na środku chusty a grupa, wybija chustą ja w górę i ma za zadanie złapać tak by nie, spadła na podłogę.